Економічний факультет

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
УКР    РУС    ENG   

 


Екологія 11

Лекція 11

1. Утворення відходів, їх характеристика та класифікація.
2. Методи утилізації та знешкодження відходів.
3. Принципи створення маловідходних технологій.

1. Утворення відходів

   У 80-х роках академік І.В. Петрянов-Соколов провів ретельне дослідження розвитку промисловості і об’єму корисного використання природних ресурсів у світі. Аналіз статистичного матеріалу з 1900 р. показав, що видобуток сировинних матеріалів зростає по експоненційній залежності і на 1990 рік становив 20 т сировини на 1 жителя на рік (для розвинених країн), але лише 5 - 10% видобутого переходить у кінцевий продукт. Тобто, 90 - 95% добутої сировини переходить у відходи і забруднює довкілля.
   В колишньому СРСР в 80 - 90-х роках щорічно утворювалось близько 12 - 15млрд.т. твердих відходів, з яких утилізувалось близько 2%. В навколишнє середовище викидалось близько 160 млрд.т. рідких і більше як 100 млн.т. газоподібних відходів.
   Відходи утворюються в усіх галузях виробництва і практично на всіх його етапах. Основна маса твердих відходів утворюється при добуванні і первинній переробці (збагачуванні) рудних і нерудних матеріалів (~60 - 65%, а в деяких випадках, таких як добування урану, золота, рідкоземельних елементів ~95%). Тверді відходи утворюються також у переробних галузях промисловості (10 - 30%). До 2% сировинних твердих матеріалів втрачається при транспортуванні.

Читати далі

 


 

         
         
       
  Анонси
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Економічний факультет
м. Харків, вул. Мироносицька, 1
Харківський національний університет
імені В.Н. Каразіна